logo

Akne Nedenleri Ankara

Akne Cep Telefonu İlişkisi

Cep telefonunuzun umumi tuvaletteki tuvalete göre 18 kat daha fazla bakteri içerdiğini biliyor muydunuz?

Gün boyunca dokunduğumuz her şey cep telefonunda bitiyor. Yine de, ihtiyaç duyduğumuzda telefonlarımızı çıkarmayı iki kez düşünmüyoruz ve üzerlerine biriktirdiğimiz mikropları daha da az düşünmekteyiz.

Cep telefonlarımız dokunduğumuz her şeyden sadece bakterileri toplamakla kalmaz, aynı zamanda bakteri üretirler! Bunun nedeni, cep telefonlarının neredeyse her zaman pilden ısınması ve genellikle karanlık yerlerde saklanmasıdır (örneğin, cüzdanlar, cepler vb.). Bu, cep telefonunu bakteriler için mükemmel bir üreme alanı haline getirir.

Tüm bu bakteriler nereye varıyor? Yüzünde! Evet, bir sonraki bildiğiniz şey, cep telefonunuzun yüzünüze değdiği ve nedenini anlamadığınız yerlerde akne çıkması . Artık biliyorsun.

Buna akne mekaniği denir ve cep telefonunuzu antibakteriyel mendillerle düzenli olarak temizleyerek bundan kaçınabilirsiniz. Nereye giderseniz gidin yanınızda bulundurun. Bu ince paketler ceplere ve çantalara, masa çekmecelerine veya komodinlere sığar. Telefonunuzu günde bir kez temizleseniz bile, sivilceye neden olan bakterilerin yayılmasını önlemeye yardımcı olur ve daha temiz bir cilde sahip olursunuz!

Akne Nedenleri

Aknenin kesin nedenleri herkes için aynı değildir çünkü bazıları şiddetli akne formlarıyla mücadele ederken, diğerleri hafif ila orta derecede akne veya sadece ara sıra ataklar şeklinde yaşarlar. Peki bu akne oluşumunu ne tetikliyor? Tanımlanmış birkaç risk faktörü vardır:

Yaş - gençlerin yaşadıkları hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak sivilce geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Cinsiyet - erkekler genellikle daha şiddetli sivilceler geliştirir ve kızlardan daha sık etkilenir.

Hastalık - hormonal bozukluklar kızlarda sivilceyi zorlaştırabilir.

Kalıtım - ailesinde akne öyküsü olan bireyler hastalığa karşı daha duyarlıdır.

Hormonal değişiklikler - akne adet öncesi, hamilelik ve menopoz sırasında alevlenebilir.

Stres - kaygı ve duygusal stres kırılmalara neden olabilir.

Diyet - hiçbir yiyecek aslında sivilceye neden olmaz, ancak bazı yiyecekler abur cubur, rafine şekerler, doymuş yağlar ve hidrojene yağlar gibi alevlenmelere neden olabilir. Öte yandan, sağlıklı yiyeceklerin sivilceyi önlemeye yardımcı olabileceğine dair ikna edici kanıtlar var.

Kişisel hijyen - aşındırıcı sabunların kullanılması, agresif yıkama veya sivilcelerin toplanması durumu daha da kötüleştirecektir.

Çevre - hava kirliliği, duman, gres, yağlar ve terleme akneyi şiddetlendirebilir.

Spot Akne Tedavisi

• Hızlı etkili, sivilce tedavisi.

• Maksimum güçte kükürt çözeltisi akne bakterilerini öldürür ve iyileşme sürecini hemen başlatırken,

• Kafur iltihaplı cildi anında soğutur ve yatıştırır ve

• Salisilik Asit daha hızlı iyileşme için gözenekleri açar ve ölü deri hücrelerini döker.

• Kızarıklık ve şişliği azaltır

• Yağ üretimini kontrol eder

• Akneye neden olan bakterileri öldürür

• Tıkanmış gözenekleri açar

• Yeni atakları önler

• Kızarıklık veya tahrişe neden olmaz

TALİMATLAR: Kullanmadan önce cildi iyice temizleyin. Etkilenen bölgelere günde 2-3 kez veya gerektiği kadar ince bir tabaka uygulayın. Kırık cilt veya geniş cilt bölgelerinde kullanmayın.

UYARILAR: Yalnızca harici kullanım içindir. Diğer topikal akne ilaçlarını aynı anda kullanmak cildin kuruluğunu veya tahrişini artırabilir. Cildin aşırı kuruması olabileceğinden, günde bir uygulama ile başlayın, ardından gerekirse veya bir doktorun belirttiği şekilde günde iki veya üç kez kademeli olarak artırın. Rahatsız edici kuruluk veya soyulma meydana gelirse, uygulamayı günde bir kez azaltın.

Süt Akneye Neden Olur Mu?

Hepimiz sütün sağlıklı iyiliğine inanarak büyüdük - ve hiç şüphe yok ki, süt sağlıklı bir içecektir. Ama süt içmek sivilceye neden olur mu? Araştırmacıların süt alımı ile sivilce arasında bir ilişki buldukları ortaya çıktı. Araştırmaları, süt içenlerin süt içmeyenlere göre daha şiddetli sivilce geliştirdiğini ortaya koyuyor. Journal of the American Academy of Dermatology'de yayınlanan bir araştırma, genç erkek çocukların diyetlerini inceledi ve en çok süt içenlerin en kötü akne vakalarını geliştirdiğini buldu.

Bu çalışmanın sonuçları, genç kızlardan diyetlerini izlemelerinin ve akne oluşumunu kaydetmelerinin istendiği önceki çalışmalarla aynı fikirde. Bulgular, günlük zengin diyetleri olan kızların, süt tüketimini sınırlayanlara göre daha şiddetli sivilceye sahip olduğunu ortaya koydu.

Bu çalışmaların her birinde, süt türü tam yağlı süt ve tam yağlı sütle yapılan ürünlerle sınırlı değildi. Aslında, yağsız süt en kötü suçluydu (bu yüzden süt yağı suçlanacak değil).

Peki Neden Süt Sivilceyi Daha Kötü Yapıyor?

Sütün sivilceyi şiddetlendirmesinin birkaç nedeni vardır. Ancak temelde araştırmacılar, akne aktivitesine katkıda bulunan şeyin sütte bulunan hormonlar olduğuna inanıyor.

Süt Akneye Nasıl Neden Olur?

Süt, doğal olarak uzun süredir akne gelişimi ile ilişkilendirilen androjen hormonları (testosteron) ile doludur. Sütteki testosteron, karmaşık bir olaylar zinciri yoluyla, vücuda daha fazla sebum (ciltteki yağ) üretmesi için sinyal veren di-hidrotesteron (DHT) oluşturur, bu da gözenekleri tıkayabilen ve akne oluşumunu uyarabilen aşırı aktif yağ bezlerine neden olur. Akneye genetik yatkınlığı olan kişiler genellikle sütteki hormonlara karşı daha güçlü reaksiyon gösterirler.

O zaman birçok süt çiftçisinin süt üretimini artırmak için ellerinden geleni yaptığı ve bunu başarmak için ineklere büyüme hormonları enjekte edecekleri gerçeği var. Sonuç, insanlarda aknenin genellikle en kötü durumda olduğu ergenlik döneminde zirve yapan bir büyüme faktörü olan IGF-1'de çoğu sütte çok yüksek olmasıdır. IGF-1, testosteron ve DHT ile birlikte akne oluşumunu tetikler.

Son olarak, süt içmenin vücuttaki insülin seviyelerini de arttırdığına dair çalışmalar var. Yüksek insülin seviyeleri akne ile ilişkilendirilmiştir. İnsülinin kendisi sebum yağı üretimini uyarır ve ayrıca vücutta akne problemleriyle önemli bir bağlantısı olan bir dizi hormona (testosteron gibi) bağlıdır.

Ne yapalım?

Düzenli olarak süt içen herkes sivilceden muzdarip değildir, ancak bazı doktorlar bazı hastalarda başarı ile günlük alımı sınırlandırmaktadır. Bununla birlikte, süt tüketimini sivilceyle ilişkilendiren kesin bir çalışma yoktur ve süt içmenin birçok faydası vardır.

Şiddetli sivilceleri olan ve geleneksel tedavilerde hiç şansı olmayanlar için süt tüketimini sınırlamak ve sonuçları takip etmek aydınlatıcı olabilir. Bazı insanlar sütten vazgeçmenin veya alımını azaltmanın sivilcelerini kısmen veya tamamen temizlediğini keşfetti.

Son Bilgi Yazıları