logo
Dr. Özge Aydın

Adres: Beştepe Mah. Via Flat Armada Yaşam Sokağı (Nergiz Sk.) 7/2 No:25 P.K. 06560 Söğütözü - Yenimahalle - Ankara
Tel: 0312 219 18 81 - 0312 219 18 82
GSM: 0535 018 14 12
Email: info@drozge.com


Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling, cildin canlandırılması, gençleştirilmesi, lekelerin giderilmesi, akne ve akne izlerinin tedavisi ve genel olarak cilt sağlığının ve görünümünün iyileştirilmesi için çeşitli kimyasal solüsyonlar kullanılarak yapılan estetik bir yaklaşımdır. Kimyasal peeling ile hem ölü tabaka temizlenir hem de dinç bir görünüm elde edilir.

Kimyasal Peeling Uygulama Alanları

Kimyasal peeling hem bakım amaçlı hem de tedavi amaçlı oldukça geniş uygulama alanı olan bir işlemdir. Göz altı bölgesi, dudak çevresi kırışıklıkları, güneş ve yaşlılık lekelerinin tedavisi, akne ve akne izlerinin tedavisi, çillerin giderilmesi, cilt gençleştirme, anti-aging uygulamaları, cilt gözeneklerinin sıkılaştırılması gibi çeşitli alanlarda, yüz, boyun, göğüs, eller ve kollara kimyasal peeling işlemi yapılabilmektedir. Kimyasal peeling tek başına uygulanabileceği gibi diğer işlemlerle kombine şekilde de yapılabilmektedir.

Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling işlemine başlamadan önce deri makyaj, kir ve yağ gibi maddelerden temizlenerek arındırılır. Temizliğin ardından cilde çeşitli profesyonel kimyasal ilaçlar uygulanır. Bu profesyonel kimyasal solüsyonlar cilt üstünde bir süre bekletilerek işlem gerçekleştirilir. Birtakım farklı kremler de uygulama aralarında kullanılabilmektedir.

Kimyasal Peeling Ne Kadar Sürer?

Kimyasal peeling işlem süresi oldukça kısadır. Yaklaşık olarak 10 ile 15 dakikada bütün uygulama tamamlanabilmektedir.

Kimyasal Peeling Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Kimyasal peeling seans sıklığı, kişinin problemine göre belirlenmelidir. Genel bir sayı vermek gerekirse, 7-8 seans kadar uygulama aralarında birkaç hafta boşluk olacak şekilde yapılabilir.

Kimyasal Peeling Ürünleri

Kimyasal peeling ürünleri, yine farklı tedavi yaklaşımlarına göre çeşitlilik gösterir. Hem içerikler hem de oranlar tedaviye göre şekillendirilir. En sık kullanılan kimyasal peeling içerikleri glikolik asit, salisilik asit, triklorasetik asit, jesner solüsyonu içerikleridir.

Kimyasal Peeling Sonrası

İşlem yapıldıktan sonra uygulamanın yapıldığı cilt yüzeyinin güneşten korunması gerekir. Güneş maruziyetini en aza indirmek, tedavinin kalıcılığı için çok önemlidir. Kimyasal peeling sonrasında makyaj yapılmaması, ayrıca bakım amaçlı doktorun tavsiye edeceği ürünler dışında başka ürünlerin kullanılmaması gerekir. Cillte eğer oluştuysa, kabuklanmaların kesinlikle soyulmaması lazımdır.

Kimyasal Peeling Yan Etkileri Nelerdir? Kimyasal Peeling Zararlı Mıdır?

Hafif derece kızarıklıklar ve soyulmalar kimyasal peeling sonrasında görülebilmektedir. Ayrıca bazı durumlarda kabuklanmalar da görülebilmektedir. Derin problemlerde ciltte gerginlik ve hafif bir kahverengi tabaka oluşumu gözlemlenebilir. Bir hafta on gün kadar bir sürede bu tabaka gidecektir.

Bunun dışında kimyasal peeling zararları ve yan etkileri görülme olasılığı, eğer işlem doğru ellerde ve uygun şekilde yapılırsa yok denecek azdır. Cilt rengi daha koyu olan kişilerde kimyasal peeling yapılırken daha dikkatli olunması gerekir. Bu kişilerde leke görülme olasılığ daha fazla olduğundan, tedavinin iyi belirlenmesi ve sonrasında da güneşten korumanın çok iyi yapılması gerekir.

Kimyasal Peeling Kimlere Uygulanmaz?

Eğer işlemin yapılacağı bölgede aktif açık uçuk varsa, derin güneş yanıkları, enfeksiyon ve yara gibi durumlar mevcutsa kimyasal peeling işlemi yapılmamaktadır. Bunun dışında uygulamanın yapılmasını engelleyecek herhangi bir sağlık problemi bulunmayan kişilere kimyasal peeling yapılabilmektedir.

Kimyasal Peeling Fiyatları

Değişik alanlarda hem kombine olarak hem de tek başına kimyasal peeling tedavileri yapılmaktadır. Kimyasal peeling fiyatları, bu nedenle uygulamadan uygulamaya farklı olabilir. Ayrıca işlemin yaptırılacağı merkez, yıl ve şehir de ücretlendirmede rol oynar. 2018 kimyasal peeling fiyatlarının da önceki senelerden farklı olması oldukça doğaldır. Ülkemizdeki yasalar, kimyasal peeling gibi medikal işlemlerin ücretlendirmelerinin internet üzerinden belirtilmesi yasak olduğundan konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize 0 (312) 219 18 82 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Son Bilgi Yazıları