logo

İple Yüz Germe Ankara


İple Yüz Germe Nedir?

İple yüz germe işlemi iple yüz asma olarak da bilinir. Son yıllarda gelişen teknolojiler ile birlikte çok daha fazla çekme özelliği, yani lifting etkisi güçlü olan ipler üretilmiştir. Ayrıca gelişen teknikler de bu tedavilerde eskiye nazaran çok daha güzel sonuçlar sağlamaktadır. Genç kalmak, daha genç bir görünüme sahip olmak isteyen herkesin yaptırabileceği bir işlemdir. Bu işlem genel anlamda ameliyatta kullanılan iplerin yüzün derisinin altına enjekte edilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir.

İple Yüz Germe Nasıl Yapılır?

İşlem öncesinde lokal anestezik krem yardımı ile bu bölgenin uyuşması sağlanır. Yapılacak işlem çok ince iğnelerle ameliyat ipliğinin derinin altına enjekte edilmesi yöntemidir. Bazı durumlarda yüzün yukarıya çekilmesi için daha kalın ve çentikli ipler kullanılır. Bu ipler çeşitlilik arz eder. Cildin elastikiyetine ve sarkma derecesine göre doktorunuz kullanacağı ipleri ve tekniği belirler. Bu tip kalın ve çentikli ipleri uygularken lokal anestezi yani kremlerle yapılan anestezi yetmeyebilir. Böyle durumlarda iğne ile uygulanacak bölge uyuşturulur. Daha sonra ağrı hiç duyulmadan uygulanabilir. İpler kanül (ucu künt iğne) veya iğneler ile cilt altına yerleştirilir. İpin çekme gücü sayesinde yüz yukarı kalkar.

İple Yüz Germe Kimler Yaptırabilir?

İple yüz germe cilt elastikiyetini azalması nedeniyle yüzde sarkma, kırışma olan bireylere uygulanabilir. Genellikle 30 yaşın üstünde uygulama yapılır. Otoimmün yani bağışıklık sistemi ile ilgili bir problem varsa tercih edilmez. Bazı cilt hastalıklarında tercih edilmez.

İple Yüz Germe Yan Etkisi Var Mı?

İple yüz germe işleminde genellikle bir yan etki ile karşılaşılmaz. Sadece iğne uygulaması sebebiyle zaman zaman ilk günlerde kızarıklık, morarma, hafif çekilmeler olabilir. Bu da zaten çok basit makyaj malzemeleriyle kapatılabilecek düzeydedir. Uygulanan teknik ve ip çeşitlerine göre farklılık gösterir. İnce ve çok sayıda ip uygulamalarında sadece kızarıklık ve morarma olabilirken, daha kalın ve iple germe etkisinin güçlü olduğu uygulamalarda ek olarak gamzelenmeler, küçük çekilmeler olabilir. Bu da 15-20 gün içinde geçer. Nadiren ipin kopması durumunda nadiren hafif asimetriler olabilir. Bu durumda ek iplerle durum düzeltilir.

İple Yüz Germe Ne Kadar Sürer Ve Günlük Hayata Ne Zaman Dönerim?

İple yüz germe uygulaması 30 ile 45 dakika arasında süren bir medikal estetik işlemdir. İnce iğneler ile yapılan uygulamalar daha çok kollajen sentezini uyarmak için olup etkisi yavaş yavaş ortaya çıkar. Eğer oluşursa kırmızılık ve morluk 1 hafta 10 gün içinde kaybolur. Kalın iplerle germede ise etki hemen görülür, hafif çekilmeler olursa 15-20 günde tamamen kaybolur.

İple Yüz Germe Anestezi Kullanılır Mı?

İşlemde kullanılacak iplere göre kremle lokal anestezi veya iğneyle tamamen uygulama yeri uyuşturularak hastanın konforu sağlanır.

İple Yüz Germenin Ömrü Ne Kadardır?

Kullanılan ipe ve tekniğe göre değişir. Bazı iplerin ömrü 6 ay kadardır. Bazıları 18 ay civarında sürer. Bunlar eriyen iplerdir. İplerin ömürleri 18 ay olsa da etkileri birkaç ay daha devam edebilir. Tabi yaşa, cilt elastikiyetine göre dayanma zamanı değişir. Daha genç ve elastikiyeti daha az bozulmuş dokularda ömrü uzun olur, aksi takdirde beklenenden kısa sürebilir. Ancak tekrar yapıldığında etkisi artar, daha uzun ömürlü olabilir.

Son Bilgi Yazıları