logo

Botox (Botoks) Ankara


Botoks dünyada en çok yapılan medikal estetik uygulamadır. Botoks uygulaması ile alındaki, kaş arasındaki kaz ayakları dediğimiz göz kenarındaki mimik çizgilerinden kurtulmak mümkündür. Botoks, kolay yapılan bir uygulamadır. Bu konuda tabii dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Bunların başında kesinlikle yapılacak olan bu medikal estetik uygulamanın hekimler tarafından yapılması gerekmektedir.

Botoks Nedir?

Botoks işlemi son yıllarda çok ön plana çıkan ve çokça tercih edilen bir medikal estetik uygulamadır. Yüzdeki mimik çizgilerimizin birçoğunun giderilmesinde rahatlıkla kullanılabilecek bir işlemdir. Bakteriden üretilmiş özel bir proteindir. Toz şeklinde özel hazırlanmış şişelerde bulunur. Sulandırılarak kullanılır. İğne ile özel noktalara uygulanması sonucunda mimik kaslarımızın gücü azalır. Böylece mimik çizgilerimiz yavaş yavaş kaybolur. Hafif çizgiler hemen kaybolurken derin çizgiler zamanla düzenli yapılan uygulamalar sonucunda kaybolabilir. Etkisi 3-5 ay arasında sürer. Botoks Ankara bölgesinde de çok tercih edilen işlemlerdendir.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks işleminin uzman tarafından yapılan bir enjeksiyon işlemi olduğunu bilmek gerekir. Bu enjeksiyon işlemi kas içerisine direkt olarak uygulanmaktadır. Uygulamaya başlanmadan öncelikle bölgenin temizlenmesi sağlanır. Bundan sonra uygulanacak bölgeye anestezi kremi uygulanır. 10-15 dakika beklendikten sonra küçük iğnelerle botoksun uygulanması yapılır. Bu uygulama toplamda 5 dakika ile 10 dakika arasında sürmektedir.

Botoks Kimler Yaptırabilir?

Botoks yaptırılması konusunda uzmanlar yaş ile ilgili olarak 18-65 yaş aralığını işaret etmektedir. 65 yaş sonrasında insanların yüzündeki çizgilerin oturması nedeniyle zor olduğunu bilinmektedir. Ayrıca yüz felcinde, ya da asimetrileri düzeltmek için kullanılabilecek bir işlem olarak da bilinmektedir.

Botoks Yan Etkisi Var Mı?

Botoks yan etkisi konusunda uzman eller tarafından bu işlemlerin yapılması önemlidir. Zaman zaman bu tip müdahaleler sonrasında baş ağrısı ve kızarıklık durumları karşımıza çıkabilmektedir. Kızarıklık halleri küçük makyaj hamleleriyle kapatılabilecek düzeydedir. Bunun haricinde bir de bu konuda bilgisi olmadığı halde müdahale eden yerler de bulunmaktadır. Bu tip durumlarda elbette çok daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu yüzden kesinlikle yapılacak olan müdahale ile ilgili olarak gerekli araştırmaların yapılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde sağlıklı ve doğru sonuçların alınması sağlanabilir. Ayrıca ciddi allerjisi olan bireylerde dikkatli olmalı gereken önlemler alınmalıdır.

Botoks Ne Kadar Sürer ve Günlük Hayata Ne Zaman Dönerim?

Botoks yapılacak olan alana göre süreci değişebilir. Ancak genel anlamda 10 ila 15 dakika gibi kısa süren bir müdahale sonrasında sonuç rahatlıkla alınabilir. Botoksun etkilerini 3 ila 7 gün arasında ortaya çıkar. Tekrar eden uygulamalar haricinde toplamda 3 ile 5 ay kadar etkisi sürmektedir. Ancak tekrar eden uygulamalarda bu süreç biraz daha uzayabilir. Günlük hayata dönülmesi konusunda ise herhangi bir süreç bulunmaz. İşlem yapılmasının ardından hemen günlük olarak hayatınıza geri dönebilirsiniz. Bu anlamda iyileşme süreci hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Botoks Uygulamasında Anestezi Gerekir Mi?

Botoks yapılacağı zaman herhangi bir anestezi durumuna gereksinim duyulmaz. Bu konuda doktorunuzun gereksinim gördüğü durumlarda buz kompres uygulanabilir. Bazı durumlarda anestezik etkili özel kremler de kullanılabilir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için kliniğimize başvuruda bulunabilirsiniz.

Botoks Uygulaması Kısa Sürmesine Rağmen Neden Bu Kadar Sık Tercih Ediliyor?

Botoks, mimik çizgilerini en güvenli ve en doğal yöntemle giderilmesini sağlar. Mimik kaslarımızı kullandığımız sürece diğer uygulamaları tercih etsek de kısa sürede mimik kaslarının etkisi ile tekrar çizgiler oluşur. Ayrıca 3-5 ayda bir düzenli yapılan uygulamalar sonucunda botoks seans aralıkları uzamaya başlar. Ömür boyu yapılması gerekmez. Ancak ihtiyaç halinde, istendiği takdirde yapılabilir.

Botoks Yaptırıp, Sonradan Bırakırsam Daha Kötü Olur Muyum?

Botoks yapıldıktan sonra, seanslara devam edilmez ise daha kötü olmayız. Botoksun etkisine alışanlarda etki ortadan kalktıktan sonra daha kötü olduğu algısı olabilir. Ancak sadece eski halimize geri döneriz. Elbette aşırı yapılan her uygulamada olduğu gibi bu medikal estetik işlemde de aşırıya kaçılmamalıdır. Bu ince bir ayardır. Bu konuda tecrübeli olan doktorunuz sizi doğru yönlendirecektir.

Son Bilgi Yazıları