logo

Prp Platelet Rich Plazma

Prp Platelet Rich Plazma Ankara

Prp platelet rich plazma Ankara kök hücre tedavisi tabanlı bir tedavi yöntemidir. Kırışıklık, cilt yenileme, yara izi ve sivilce izleri ve saç dökülmesi tedavisinde kullanılır. PRP tedavisinde özel hazırlanmış bir kit kullanılır.

Prp Platelet Rich Plazma Nedir?

PRP platelet rich plazma Ankara PRP tedavisi uygulamak için önce tedavi görecek kişinin kendi kanı alınır. Bu şekilde tedavi başlar. Cilt yenilenmesi yara izi sivilce izleri saç dökülmesi konusunda etkili bir yöntem olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Prp Platelet Rich Plazma Nasıl Yapılır?

Prp tedavisi uygulamak için hastanın kanı alınır ve 8 dakika 3000 devir/dakika hızı ayarlanarak santrifuja koyulur. DNA aktivasyon adı verilen ve özel olarak hazırlanmış kit ile karıştırılır. Aktif olan trombositler ve lökositler büyüme gösterir. PRP kullanılarak büyümesi, kök hücrelerin göç etmesi ve çoğalması tetiklenenerek dokuda yenileme meydana getirir. Bu yöntemin en büyük artısı serumun hastanın kendi kanından elde edilmesi ve bu sebeple alerji riski taşımamasıdır. Bölge lokal olarak anestezi edilir ve kulak arkası derisinden 2-3mm boyutunda bir deri parçası alınır. Fibroblast hücreleri laboratuvarda doku kültürlerinde çoğaltılır. Zamanları kişiye göre değişse bile ilk fibroblast içeren solüsyon bir ay sonrasında elde edilir. Bu sürçte yeni solüsyonlar hazırlanarak iki ve üçüncü seansta kullanılmak üzere hazır tutulur. Uygulama yapılmak istenen alana lokal anestezi için krem sürülerek uyuşturulur daha sonra hazırlanan sıvı deriye küçük enjeksiyonlar şeklinde yapılır. Her uygulamada ortalama 20 ila 40 milyon fibroblast hücresi deriye nüfuz etmektedir. Tedavi genel olarak 4 hafta ara verilerek 3 seansta uygulanır. Bu üç seans sonunda cilde enjekte edilen hücre sayısı 100 milyon civarındadır.

Prp Platelet Rich Plazma Kimler Yaptırabilir?

Bu tedaviyi yaptırmak isteyen kişiler cildindeki kırışıklıktan rahatsız olan kişiler, cildinde yenilenmeyi durduran dış etkenlerden etkilenen hastalar, iyileşmeyen yara izlerinden rahatsızlık duyan kişiler, sivilce izlerinden rahatsız olan her yaşta insan ve saçlarının dökülmesinden rahatsız olan ve eski görünümüne kavuşmayı arzulayan kişilerdir. Özellikle alerjik bünyeye sahip insanların tercih etmesi gereken bu yöntem şu anki teknolojinin ulaştığı en üst düzey tedavi yöntemlerinde biridir. Bu sebeple bu tedaviyi uygulamak sadece kişinin kendi öz iradesiyle alakalı olmakla birlikte uzman hekimler tarafından profesyonelce yapılmalıdır. Aksi takdirde her operasyonda olduğu gibi steril olmayan ortamlarda yanlış yöntemlerle yapılan operasyonda kişinin mikrop kapması gibi komplikasyonlar yaşanması olasıdır.

Prp Platelet Rich Plazma Yan Etkisi Var Mı?

Bu tedavinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu anlamda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak bir müdahale olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Prp Platelet Rich Plazma Ne Kadar Sürer Ve Günlük Hayata Ne Zaman Dönerim?

Bu tedavinin süresi 4 hafta arayla 3 seans uygulandığından senaslar 8 ayda biter ancak iyileşme süreci daha uzun sürebilir. Bu tedavide fibroblastlar hasar gören dokuyu tamir etme başlar. Etki göstermesi diğer yöntemlere göre daha yavaş başlasa bile 6 ila 24 ay boyunca düzenli bir iyileşme görülür. Ve kırışıklıkları ile sarkmaları azalan parlak ve canlı bir görünüme kavuşmaya başlarsınız. Düzelme uzun sürelidir 4-5 yıl sürdüğü bile gözlemlenmiştir. Hastaların kendi hücrelerinden üretildiğinden alerji riski taşımaz, onarıcı etksi diğer yöntemlerle kıyaslandığında daha belirgindir, dolgu ve PRP vb. yöntemlere kıyasla daha uzun süre etkilidir.

Prp Platelet Rich Plazma Narkoz Altında Mı Yapılır?

Uygulama narkoz etkisi altında yapılmaz. Bunun yerine yapılacak bölgeye lokal anestezik krem uygulanır. Bu anlamda daha detaylı bilgilere rahatlıkla bizler vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Kaliteli bir müdahale için uzman ekiplerimiz sizlere gerekli sonuçları sunacaktır. Bu konuda da Ankara'nın her bölgesinden misafirimiz olabilir istediğiniz her konuda bilgi alabilirsiniz.

Son Bilgi Yazıları