logo

Q-SWITCHED LAZER

Q-Switched Nd:YAG Lazer

Q-Switched Nd: YAG lazerler yeni geliştirilmiş ve çeşitli farklı alanlarda kullanımı olan lazerlerdir. Bu lazer sistemleri enerjiyi eşit şekilde dağıtırlar ve ciltteki kollajen sentezini hızlandırmak için veya leke tedavisinde kullanılabilirler. Bunun dışında lazerle dövme silme, kalıcı makyaj silme alanlarında da kullanılırlar.

Dövme silmede, cilt altındaki dövme boyası parçalayarak etki gösterirler. Parçalara ayrılmış boya, vücut tarafından uzaklaştırılabilmektedir. Yaşlılık, güneş, doğum lekeleri ve melazmaların giderilmesinde de Q-Switched lazerler kullanılabilir. Temel olarak lekelerin her seansta daha da açılması şeklinde etki gösterirler. Ayrıca kabuklanma da görülmez. Bunun dışında cilt yenileme, anti-aging, porların yani ciltteki gözeneklerin azaltılması, akne ve akne izi tedavisinde, çillerin azaltılmasında, koyu renkli benlerin silinmesinde, çeşitli kırışıklık giderme yaklaşımlarında, karbon peeling gibi çok farklı tedavilerde ve estetik müdahelelerde kullanılan lazerlerdir.

Q-Switched Nd:YAG Lazer Uygulaması Kaç Seans Sürer?

Q-Switched lazerlerle yapılan tedaviler ve estetik müdaheleler çok çeşitli olduğu için kesin bir seans sayısından bahsetmek mümkün değildir. Ancak örneğin lazerle dövme silme uygulamalarında 4 ila 6 seans gibi aralıklarda sonuçlar alınabilmektedir. Leke tedavilerinde, akne ve akne izi tedavilerinde, cilt gençleştirmede ise, yine değişkenlikler gösterebilmekle beraber yaklaşık 9-10 seans kadar Q-Switched yapılabilmektedir.

Q-Swtiched lazer uygulamalarında seans aralıkları da yine tedaviye göre değişebilir. Dövme silmede ortalama 4-6 hafta kadar bir aralıktan bahsedebiliriz. Diğer yaklaşımlarda ise haftada 1 olacak şekilde seanslar gerçekleştirilebilir.

Q-Switched Nd:YAG Lazer Yan Etkiler

Uygulama ardından hafif kabuklanmalar veya deride içi su dolu kabarcık yapılar nadiren de olsa görülebilmektedir. Bu durumlar tamamen geçicidir. Ayrıca görülebilecek hafif kızarıklıklar da yine bir süre sonra geçer.

Q-Switched Lazer İşlem Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazerle dövme silme işlemlerinin ardından, ilk gün bölgeye su temas etmemesi gerekir. Ayrıca seanslar boyunca güneşten koruma şarttır. Leke tedavilerinde de sıcak su, alkol bazlı çeşitli ürünlerin temasından kaçınılmalı ve yine güneşten koruma amaçlı güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Q-Switched Lazerle Dövme Silme İşlemi

Dövme silmek için günümüzde en etkili ve güvenli yöntem lazerdir. Deri altındaki dövme boyalarının Q-Switched lazerle parçalanması sonrasında vücut bu parçaları uzaklaştırarak dövmenin giderek silikleşmesini sağlar. Bu şekilde her seansta dövmenin rengi biraz daha açılacaktır. Lazerle dövme silme uygulamalarında, bir dövmenin her zaman tamamen silineceğini söylemek doğru olmaz. Bir dövme silme işleminin ne kadar başarılı olacağı, dövmenin profesyonelliği, dövme boyasının derinliği, dövmenin rengi, dövmenin ne zaman yaptırıldığı gibi faktörlerden etkilenmektedir. Bu nedenle her dövmede, silinme oranı değişebilmektedir. Ancak birçok dövmede oldukça başarılı, neredeyse görünmez hale gelen sonuçlar alınabilmektedir.

Q-Switched Lazerle Tüy Sarartma

Lazer epilasyon sistemleriyle istenmeyen tüy ve kıllardan kurtulmak mümkün olmasına rağmen, çok açık renkli tüylerde lazer sistemlerinin etkisi düşüktür. Lazer epilasyon renk verici melanin pigmentini hedefler, açık renkli tüylerde de bu madde fazla yoktur. Lazer epilasyonla ortadan kaldırılamayan tüylerin, Q-Switced lazer ile tüy sarartma işlemiyle bu tüylerin daha az görünür hale gelmesi mümkündür.

Q-Switched Nd:YAG Lazer ile Karbon Peeling

Karbon peeling ile cilt lekelerinin açılması, derideki gözeneklerin sıkılaştırıması, yağlanmanın ve sarkma gibi durumların tedavisinde, cildin parlak, pürüssüz bir hale getirilmesinde kullanılabilmektedir. Karbon peeling yapılırken önce cildin üzerine karbon sıvı sürülerek örtülür. Karbonun özelliği, lazer enerjisinin yoğunluğunu yüksek seviyeye çıkarmasıdır. Lazer enerjisinin ısısıyla karbon ve cilt yüzeyindeki tabaka buharlaştırılır. Böylece yüzeysel soyma tedavisi yapılmış olur. Ayrıca hücre yenilenmesi de foto aktivasyon ile tetiklenir. Karbon peeling uygulaması 15-20 dakika gibi kısa sürelerde tamamlanabilen ve kişinin günlük hayatını etkilemeyen bir işlemdir.

Karbon peeling yaklaşık olarak haftada bir, 5 ya da 6 seans kadar yapılabilmektedir. Akne tedavisinden, lekelerin açılmasına, cilt gençleştirmeye kadar geniş bir uygulama alanı vardır.

Q-Switched Nd:YAG Lazer Fiyatları

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Q-Switched lazerlerin kullanım alanları oldukça geniştir. Bu nedenle Q-Switched lazer fiyatları da uygulama ve tedaviye göre çeşitlilik gösterebilir. Lazerle dövme silme fiyatları, lazerle cilt gençleştirme ücretleri ya da karbon peeling fiyatları farklı olabilir. Ayrıca işlemin yaptırılacağı merkez, şehir, yıl gibi etkenler de ücretlendirmeyi etkileyebilir. Ülkemiz yasaları, işlem fiyatlarının internet üzerinden yayınlanmasını yasaklamıştır. Q-Switched lazer işlemiyle ilgili detaylı bilgi alabilmek ve aklınıza takılan sorular için 0 (312) 219 18 82 numaralı telefon hattını arayabilirsiniz.

Son Bilgi Yazıları